Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne i co oznacza dla firmy?
23 listopada, 2020
Bankructwa firmy najczęściej można uniknąć poprzez przeprowadzenie odpowiednich działań. Jeśli przedsiębiorstwo ma problemy finansowe, to wymaga podjęcia odważnych kroków. Wykorzystując wszystkie dostępne możliwości prawne, ale też gospodarcze czy finansowe można doprowadzić do tego, że firma nie utraci zdolności do regulowania zobowiązań. W celu uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika przeprowadza się postępowania restrukturyzacyjne.
Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne?
Postępowania restrukturyzacyjne prowadzone są wobec dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Ich celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przez dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji na drodze zawarcia układu z wierzycielami. Do postępowań restrukturyzacyjnych należą postępowania sanacyjne. Na czym one polegają? Otóż są to czynności, których celem jest poprawa sytuacji ekonomicznej dłużnika, aby był on w stanie regulować zobowiązania. Takie działania mają jednocześnie chronić dłużnika przed egzekucją. Firma, która zmaga się obecnie z przejściowymi problemami finansowymi, nie musi ogłaszać upadłości i likwidować działalności. Może skorzystać z jednej z możliwości restrukturyzacji. Taka ewentualność pojawiła się 1 stycznia 2016 roku, wraz z nowelizacją ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Czynności takie są korzystne zarówno dla samej firmy, jak i pracowników, a także dla innych uczestników rynku.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Istnieją cztery podstawowe rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą wybrać taki typ restrukturyzacji, który będzie adekwatny dla danej działalności. Podejmując decyzję, należy brać pod uwagę m.in. to, jak duże problemy finansowe ma przedsiębiorstwo. Niezbędna do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest niewypłacalność dłużnika czy nawet samo zagrożenie niewypłacalnością. Rekrutację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:
- Postępowanie o zatwierdzenie układu – najprostszy z dostępnych trybów. W tym przypadku dłużnik wybiera nadzorcę układu. Następnie musi przygotować propozycje układu i przedstawić je wierzycielom. Kiedy układ zostanie przez nich przyjęty, to dopiero wówczas dłużnik może złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Plusem tego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego jest to, że dłużnik nie traci zarządu nad przedsiębiorstwem. Z drugiej strony jednak takie postępowanie nie zapewnia ochrony przed egzekucjami komorniczymi i ogólnie jest mniej popularne wśród dłużników. Ma ono zastosowanie, jeśli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15 proc. ogólnej sumy wierzytelności.
- Przyspieszone postępowanie układowe – jest to bardzo często wybierany rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Nadzorcą układu jest w tym przypadku nadzorca sądowy. To sąd powołuje doradcę restrukturyzacyjnego. Plusem tego postępowania jest to, że majątek jest zabezpieczony przed egzekucją i co istotne, przebiega ono szybko. Nadzorca sądowy przygotowuje plan restrukturyzacji. Takie postępowanie powinno trwać do 3 miesięcy.
- Postępowanie układowe – ten rodzaj restrukturyzacji jest mniej popularny. Dłużnik może zawrzeć układ po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie to daje możliwość na restrukturyzację, kiedy suma wierzytelności spornych przekracza 15 proc. ogólnej sumy wierzytelności.
- Postępowanie sanacyjne – o tym rodzaju postępowania już wspominaliśmy. Różnica w stosunku do pozostałych metod polega w tym przypadku na tym, że wdrażane są również działania, których celem jest przywrócenie przedsiębiorstwu dobrej kondycji finansowej. Czynności te mogą być podjęte po przygotowaniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Przedsiębiorca może dzięki temu trybowi uchronić firmę przed egzekucją komorniczą. Ta metoda daje nawet możliwość ingerowania we wcześniej zawarte umowy. Jednak w tym przypadku zarząd nad przedsiębiorstwem sprawuje zarządca wyznaczony przez sąd i to on przygotowuje plan restrukturyzacyjny.
Ile trwa restrukturyzacja?
Nie można z góry określić, ile będzie trwać restrukturyzacja. Bardzo prawdopodobne, że zostanie skutecznie zakończona w ciągu kilku miesięcy, ale możliwe też, że będzie trwać nawet kilka lat. Ważna jest optymalizacja czasu postępowania w zależności od jego rodzaju i potrzeb istniejących w danym przypadku. Dla skuteczności przebiegu procesu bardzo istotne jest korzystanie z usług sprawdzonego doradcy, który przygotuje plan restrukturyzacyjny i spis wierzycieli.Elementem wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Na tej podstawie powstaje ostateczny plan, który jest wdrażany przez doradcę. W zależności od rodzaju postępowania taki plan może zakładać:
- redukcję zatrudnienia,
- częściowe umorzenie należności,
- rozłożenie spłaty na raty,
- konwersję na udziały lub akcje wierzytelności,
- odstąpienie od umów niewykonanych w całości.
Tylko w pierwszych 6 miesiącach 2020 roku sądy ogłosiły postanowienia o upadku i restrukturyzacji 452 polskich firm. Oznacza to wynik o 3 proc. niższy niż w tym samym okresie 2019 roku. 257 z tych postępowań stanowiły upadłości, a 195 to postępowania restrukturyzacyjne. W aż 122 przypadkach orzeczenia dotyczyły najszybszej formy restrukturyzacji, czyli przyspieszonego postępowania układowego. Największy wzrost postępowań, o 36 proc, obserwowany jest w rolnictwie.
Doradztwo prawno-restrukturyzacyjne
Zdajemy sobie sprawę z tego, że problemy finansowe wymagają podjęcia poważnych kroków. Prowadzimy dla naszych klientów postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe, a także mediacyjne. Dbamy o ich bezpieczeństwo prawne. Wykorzystujemy istniejące możliwości gospodarcze, finansowe i prawne, żeby firma nie utraciła zdolności do regulowania zobowiązań.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste