Własna spółka z o.o. – jak ją założyć?
30 grudnia, 2022
Chcesz być niezależny i być swoim własnym szefem? Pomyśl o założeniu spółki z o.o. Dla wielu osób okazuje się to trudnym, jednak koniec końców najlepszym i satysfakcjonującym wyborem. Spółka z o.o. to oczywiście duża odpowiedzialność, nieporównywalna z pracą na etacie, jednak korzyści z niej również mogą być znaczące.
Chcesz dowiedzieć się, jak założyć własną spółkę, od czego zacząć i jakie dokumenty przygotować? Zapraszamy do lektury wpisu!
⠀W tym artykule dowiesz się, czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jak ją założyć. |
SPIS TREŚCI:
Czym jest spółka z o.o.?
Kto może założyć spółkę?
Kto może być wspólnikiem w spółce z o.o.?
Tworzenie spółki z o.o. Jak to wygląda?
Zakładanie spółki u notariusza
Co jest potrzebne do sporządzenia umowy spółki przez notariusza?
Założenie spółki z o.o. przez internet
Najczęstsze błędy przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Podsumowanie
⠀
Czym jest spółka z o.o.?
Spółka z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to jedna z form wykonywania działalności gospodarczej. Za jej pośrednictwem można wykonywać praktycznie każdy rodzaj działalności, oczywiście jeśli jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami.
Tego typu spółka może służyć więc do prowadzenia sklepu internetowego lub świadczenia różnego rodzaju usług. Opcji jest wiele, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak jeśli spojrzymy na rzeczywistość, spółki z o.o. pojawiają się najczęściej przy dużych działalnościach gospodarczych.
⠀
Kto może założyć spółkę?
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć zarówno jedna osoba, jak i grupa osób. Jednak nie może być ona zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, bez względu na obywatelstwo i położenie siedziby.
Jeśli chcesz założyć spółkę, ale nie jesteś pewny, czy możesz to zrobić, najlepiej skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie.
⠀
⠀
Kto może być wspólnikiem w spółce z o.o.?
Jeśli chcesz założyć spółkę, przede wszystkim powinieneś wybrać swoich wspólników. Ten krok jest bardzo istotny, ponieważ osoby, z którymi zakłada się spółkę, mogą zaważyć na sukcesie przedsięwzięcia. Możesz znaleźć jednego bądź kilku wspólników – wybór należy do Ciebie. Kto jednak może być wspólnikiem? Mogą być to:
- osoby fizyczne, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że nie mogą być to osoby niepełnoletnie bądź ubezwłasnowolnione;
- osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ale wyłącznie za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego (np. rodzica, opiekuna prawnego lub kuratora);
- osoby prawne – inne spółki poza spółką cywilną oraz jednoosobową spółką z o.o.
⠀
Spółka z o.o. – Jak ją założyć?
Spółkę z o.o. można założyć na dwa sposoby:
- tradycyjne założenie spółki w formie umowy notarialnej;
- internetowe założenie spółki.
Jak wygląda to w praktyce? Przedstawiamy obydwa sposoby.
⠀
Zakładanie spółki u notariusza
Tradycyjna forma zakładania spółki u notariusza wiąże się z oczekiwaniem na termin wizyty w kancelarii, a później na sporządzenie stosownej umowy. Trwa to zazwyczaj około kilku tygodni. Warto pamiętać, że sporządzenie umowy wymaga obecności wszystkich wspólników lub ewentualnie ich pełnomocników.
⠀
Co jest potrzebne do sporządzenia umowy spółki przez notariusza?
- Dokumenty tożsamości wspólników będących osobami fizycznymi – dowody osobiste lub paszporty, a w przypadku cudzoziemców karty pobytu;
- Dane wspólników, w zależności czy są to osoby fizyczne czy prawne;
- Określenie czasu trwania tworzonej spółki;
- Określenie firmy i siedziby tworzonej spółki;
- Wyszczególnienie przedmiotu działalności.
⠀
Dodatkowo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać własny kapitał. Według przepisów nie może być on niższy niż pięć tysięcy złotych.
Sporządzając umowę warto określić w niej sposób pokrycia kapitału (gotówką lub wkładem niepieniężnym), a także zasady reprezentacji spółki i zarząd.
⠀
⠀
Założenie spółki z o.o. przez Internet
Założenie spółki przez Internet to nieskomplikowana procedura. W pierwszej kolejności należy założyć konto użytkownika wraz z profilem przedsiębiorstwa na stronie rządowej.
Następnie wybiera się typ tworzonej spółki, czyli w tym przypadku spółkę z o.o., i określa się elementy umowy. W tym zakresie można wspomóc się wzorami i specjalnymi formularzami dostępnymi podczas rejestracji.
Po uzupełnieniu danych system automatycznie przekierowuje użytkownika do wniosków sądowych i zaleca podpisanie dokumentów. Robi się to za pomocą podpisu elektronicznego lub uwierzytelnionego konta ePUAP. Po weryfikacji wnioskodawcy system przenosi nas do bankowości elektronicznej, w której musimy uiścić stosowne podatki i opłaty sądowe.
Gdy spełnimy wszystkie powyższe warunki, wniosek trafia do sądu rejestrowego, a nasza spółka z o.o. jest rejestrowana w ciągu 24 godzin od złożenia elektronicznego wniosku.
⠀
Spółka z o.o. – najczęstsze błędy przy jej zakładaniu
Wiele osób zakładając spółkę z o.o. zapomina o mniej lub bardziej istotnych elementach i krokach, które trzeba wykonać. Przedstawiamy Tobie listę błędów, której powinnieneś się wystrzegać przy okazji zakładania swojej spółki:
- Nieprawidłowe lub niezgodne z umową spółki zasady reprezentacji;
- Nieuiszczone opłaty sądowe;
- Członek zarządu jest notowany w rejestrze karnym;
- Niedopuszczalna klasyfikacja branżowa PKD – warto zwrócić uwagę na to, że niektóre PKD nie mogą być wykonywane w formie spółki z o.o.;
- Błąd w danych wspólnika lub członka zarządu;
- Spóźnione złożenie wniosku – czas od zawiązania spółki do jej rejestracji nie może przekroczyć sześciu miesięcy. Po tym terminie spółka ulega rozwiązaniu i konieczne jest ponowne zawarcie umowy spółki;
- Myląca lub zajęta nazwa spółki – nazwa nie może wprowadzać w błąd lub być łudząco podobna do nazwy konkurencji;
- Błędna nazwa spółki lub oddziału;
- Niewłaściwy Wydział KRS – zobacz, czy wybrany sąd jest właściwy dla adresu spółki, który wskazałeś;
- Nieważne lub nieprawidłowe pełnomocnictwo;
- Brak dodatkowej dokumentacji od zagranicznej spółki – wspólnika.
⠀
⠀
Podsumowanie – spółka z o.o.
Założenie własnej spółki z o.o. to duży i poważny krok wiążący się ze znaczną odpowiedzialnością. Warto poważnie podejść do jej założenia, aby dobrze rozpocząć. Pomóc w tym może profesjonalna kancelaria prawnicza. W LEXADVISOR pomagamy założyć spółkę i przeprowadzamy klientów przez każdy najmniejszy krok, tłumacząc poszczególne zagadnienia.
Nasza kancelaria należy do wąskiego grona specjalistów, którzy są w stanie zagwarantować, iż założenie spółki przebiegnie bez jakichkolwiek trudności.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste