Spółka komandytowa – zalety i wady
31 marca, 2023
Spółka komandytowa to odrębny typ spółki prawa handlowego. Zalicza się do kategorii spółek osobowych, razem ze spółką jawną, partnerską oraz także komandytowo-akcyjną.
Zastanawiając się nad wadami i zaletami rozwiązania, jakim jest ta spółka, warto spojrzeć na nią zarówno z pozycji komandytariuszy, jak i komplementariuszy. Co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą – i odwrotnie.
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest spółka komandytowa i czy warto ją założyć. Poznasz także wady i zalety tego rodzaju działalności. |
SPIS TREŚCI:
Co to jest spółka komandytowa?
Czy warto założyć spółkę komandytową?
Spółka komandytowa – zalety
Spółka komandytowa – wady
Podsumowanie – spółka komandytowa
Co to jest spółka komandytowa?
Spółka komandytowa to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej zaliczanych do spółek osobowych. Oznacza to, że spółka nie ma osobowości prawnej, ale posiada podmiotowość prawną. Może zatem we własnym imieniu zaciągać zobowiązania i posiadać własności. Wszystkie najważniejsze aspekty związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej zostały uregulowane w Kodeksie spółek handlowych i innych ustawach szczegółowych.
Cechą spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników, czyli komplementariuszy i komandytariuszy. Role te zostały wyodrębnione przez ustawodawcę, ponieważ ich pozycja prawna w spółce jest odmienna. Każdy z nich zatem pełni inną funkcję i inaczej odpowiada za zobowiązania.
Komplementariusz a komandytariusz
Komplementariusz to wspólnik, który reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. Odpowiada za długi firmy całym swoim majątkiem. Oznacza to, że w razie niewypłacalności spółki, komplementariusz może stracić cały majątek osobisty.
Komandytariusz to wspólnik, który nie może reprezentować spółki. Odpowiada za zobowiązania tylko do ustalonej wysokości, czyli tzw. sumy komandytowej. Jest ona określona w umowie, ale nie istnieją żadne odgórne przepisy, które narzucają jej wysokość. Najczęściej jest to kwota zbliżona do poziomu wniesionego kapitału początkowego.
W przypadku wielu komandytariuszy w spółce każdy z nich może mieć określoną inną sumę komandytową.
Czy warto założyć spółkę komandytową?
Spółka komandytowa to dobre rozwiązanie biznesowe w przypadku przedsiębiorców, którzy chcą jedynie ulokować kapitał w przedsięwzięciu gospodarczym, aby czerpać z niego zyski bez obaw o bezpieczeństwo majątku osobistego. Odmiennie od spółki cywilnej, w spółce komandytowej odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą wspólnicy, którzy ją reprezentują i zarządzają.
Jest to dobry rodzaj działalności dla przedsiębiorców, którzy z jednej strony mają ciekawy pomysł na biznes, a z drugiej potrzebują partnera, który chciałby zainwestować własny kapitał.
Spółka komandytowa – zalety
Spółka komandytowa, jak każda działalność gospodarcza, posiada zarówno wady, jak i zalety. Przyjrzyjmy się na początku temu, co przyciąga przedsiębiorców do założenia tego typu spółki.
Swobodne kształtowanie odpowiedzialności
Wspólnicy ustalają między sobą, kto w jakim stopniu będzie odpowiadał za zobowiązania spółki. Sporządzając umowę, kształtują podział, który w konsekwencji będzie decydował o ich odpowiedzialności majątkowej.
Nie istnieją odgórne przepisy wskazujące, kto może być komandytariuszem, a kto komplementariuszem. To wszystko ustalane jest przez wspólników. Jest to najczęstszy powód, dla którego przedsiębiorcy decydują się założyć spółkę komandytową.
Brak podwójnego opodatkowania
Spółka nie rozlicza się z podatku dochodowego, a więc zysk podlega opodatkowaniu tylko raz, u wspólników spółki.
Brak minimalnego kapitału zakładowego
W przepisach dotyczących spółki komandytowej nie ma wskazanej minimalnej wysokości wkładów, jakie powinni wnieść wspólnicy. Sami decydują o tym, jak wysoki kapitał zakładowy wnoszą do spółki.
Szybka i łatwa rejestracja spółki
Zaletą spółki komandytowej jest fakt, że można założyć ją przez internet. W ten sam sposób można dodatkowo dokonywać zmian w umowie jak i również podejmować niektóre uchwały.
Spółka komandytowa – wady
Oczywiście ma ona również swoje wady. Należą do nich:
Pełna odpowiedzialność komplementariuszy
Swoboda w kształtowaniu odpowiedzialności za zobowiązania dotyczy jedynie komandytariuszy. Natomiast komplementariusze ponoszą pełną odpowiedzialność, która rozciąga się też na majątek prywatny.
Konieczność prowadzenia pełnej księgowości
Zakładając ten typ spółki, musimy się liczyć z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości. Oznacza to, że każda spółka komandytowa musi prowadzić księgi rachunkowe.
Mała decyzyjność komandytariuszy
Komandytariusze nie mają dużego wpływu na działalność spółki oraz też nie mogą jej reprezentować. Może to być uznawane za wadę wtedy, gdy komandytariusz chciałby zaangażować się w sprawy spółki.
Warto rozważyć zalety i wady stron spółki. Komandytariusz może i ma małą decyzyjność, ale również nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki, którą komplementariusz już ponosi.
Podsumowanie – spółka komandytowa
Spółka komandytowa, jak każdy rodzaj działalności gospodarczej, nie jest dla każdego. Jednak w niektórych przypadkach warto rozważyć założenie tego typu spółki. Posiada ona zalety, które mogą przekonać wielu przedsiębiorców.
Jeśli zastanawiasz się, jaki typ spółki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, skontaktuj się z zespołem prawników LEXADVISOR. Posiadamy wieloletnie doświadczenie prawne oraz pomagamy przedsiębiorcom zakładać i prowadzić działalności gospodarcze. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z doradztwa prawnego!
Sprawdź ofertę kont bankowych dla firmy z dużym bonusem od banku za aktywność na koncie.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste