Jeśli Twoja firma zaczyna tracić płynność finansową, możesz skorzystać z szybkiej, skutecznej procedury restrukturyzacji zobowiązań. Skutki pandemii i globalnej sytuacji gospodarczej skutkowały przyjęciem różnych rozwiązań prawnych, które chronią sferę finansową i majątkową przedsiębiorcy. Na mocy Tarczy 4.0 wprowadzono bardzo korzystną procedurę restrukturyzacji zwaną postępowaniem o zatwierdzeniem układu, która jest dużo bardziej uproszczona (odformalizowana) w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań przewidzianych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Sprawdź wolne terminy konsultacji.
Postępowanie o zatwierdzenie daje dłużnikowi podobne możliwości, co zwykłe postępowanie restrukturyzacyjne, jednak z uwagi na skutki sytuacji gospodarczej i coraz większe zainteresowanie jest dużo bardziej przystępne dla osób, które chciałyby z niego skorzystać. Co istotne, dłużnik może skorzystać z takiej uproszczonej restrukturyzacji tylko jeden raz. Taka uproszczona restrukturyzacja przybiera formę postępowania o zatwierdzenie układu. Postępowanie odbywa się poprzez prowadzone negocjacje z wierzycielami i ustalenie nowych warunków spłaty zobowiązań. Po uzyskaniu zgody wierzycieli nowe warunki spłaty zobowiązań zwane układem wysyłane są do sądu, który zatwierdza układ.
Warunkiem skorzystania z postępowania o zatwierdzenie układu jest stan niewypłacalności lub zagrożenie niewypłacalności przedsiębiorcy. Przedsiębiorca jest niewypłacalny, jeżeli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań powyżej 3 miesięcy. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. W ten sposób ustawodawca zachęca przedsiębiorcę, aby podejmował działania naprawcze już na początkowym etapie problemów z płynnością finansową.
Dłużnik chcący otworzyć postępowanie o zatwierdzenie o układu powinien zawrzeć umowę o sprawowanie nadzoru z doradcą restrukturyzacyjnym (niewątpliwym plusem dla dłużnika, który już i tak znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, jest ustawowe wprowadzenie górnej granicy wynagrodzenia dla doradcy restrukturyzacyjnego). Decyzja o otwarciu takiego postępowania będzie zatem zależała od woli dłużnika, a nie zgody sądu. Najważniejsza jest inicjatywa dłużnika.
Następnie dłużnik wraz z doradcą restrukturyzacyjną przygotują wspólnie takie dokumenty jak propozycje układowe, spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych. Sam wniosek o zatwierdzenie układu należy złożyć do sądu nie później niż w terminie czterech miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Od dnia dokonania obwieszczenia do dnia umorzenia lub zakończenia postępowania o zatwierdzenie układu dłużnik automatycznie korzysta z kilku przywilejów, które w uproszczeniu sprowadzają się do tego, że:
korzyści prawno-gospodarcze:
korzyści finansowo-majątkowe:
Ochrona wierzycieli w postępowaniu o zatwierdzenie układu została dosyć mocno ograniczona. Co prawda wierzyciel ma prawo złożyć wniosek o uchylenie skutków dokonania obwieszczenia (w tym odnośnie zawieszonych postępowań egzekucyjnych), jednak mając na uwadze sam czas trwania tego postępowania, działania te mogą okazać się spóźnione.
Procedura restrukturyzacji poprzez zatwierdzenie układu chroni majątek i dochody przed egzekucją komorniczą. Ma to szczególne znaczenie dla przedsiębiorcy, który ma plany biznesowe do dalszego rozwoju, lecz chwilowe problemy z płynnością finansową zatrzymują to. Poza tym, co wynika ze skutków postępowania o zatwierdzenie układu, proponujemy inne rozwiązania zabezpieczające majątek i dochody, które jeszcze bardziej optymalizują sferę majątkowo-finansową przedsiębiorcy. Sprawdź wolne terminy konsultacji.
Fakt, że uwzględniając prawo upadłościowe, postępowanie o zatwierdzenie układu jest w tak dużej mierze odformalizowane i w zasadzie sprowadza się do efektywnej współpracy między dłużnikiem i doradcą restrukturyzacyjnym, niewątpliwie sprzyja podejmowaniu przez dłużników decyzji o ratowaniu swojego biznesu. Zawieszenie postępowań egzekucyjnych, które jest główną zaletą tego postępowania, umożliwia „odmrożenie” aktywów i podejmowanie efektywnych działań, które mają za zadanie „postawić firmę na nogi”. Tym samym najważniejszym celem uproszczonej restrukturyzacji jest ochrona biznesu i majątku przedsiębiorcy. Sprawdź wolne terminy konsultacji.