Doradztwo restrukturyzacyjne i upadłościowe polega na zabezpieczeniu interesów majątkowych, ochronie sytuacji finansowej oraz oddłużeniu zobowiązań. Nasze doradztwo w tym zakresie zostało stworzone z myślą o osobach i przedsiębiorcach, którzy doświadczają problemów z płynnością finansową. Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie przewiduje, że w jego działalności powstanie zagrożenie niewypłacalności. Nasza praktyka nauczyła nas, że najczęściej są to skutki różnych czynników. Nasze doradztwo jest niejako pomostem pomiędzy tymi czynnikami a ambicjami klienta, które trochę przygasły na skutek problemów z płynnością finansową. Sprawdź wolne terminy konsultacji.
Problemy z płynnością finansową oznaczają opóźnienia w regulowaniu zobowiązań pieniężnych, finansowych, zaległości wobec kontrahentów, banków, innych instytucji. Dla takich osób i przedsiębiorców prawo przewiduje różne rozwiązania pomocowe w celu zmniejszenia wysokości zadłużenia czy nawet całkowitego umorzenia długów. Ważne jest także odpowiednie wykorzystanie strategii pomocowych do dalszego prowadzenia działalności czy aktywności zarobkowej.
Aby przeprowadzić indywidualne negocjacje z wierzycielami, na początku analizujemy Twoją sytuację finansową i majątkową, aby ustalić zakres pomocy prawnej i dopasować działania poprawy płynności finansowej. Usługę kierujemy do przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą na danym etapie przeprowadzić bardziej sformalizowanych działań naprawczych, takich jak postępowanie restrukturyzacyjne czy upadłościowe.
Podstawowym celem takich negocjacji jest podjęcie rozmów z poszczególnymi wierzycielami, dzięki czemu zostaną ustalone realnie wykonalne plany spłaty zobowiązań wobec danego kontrahenta. Przedsiębiorca może uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z niespłacaniem długów, a firma ma szansę utrzymać się na rynku. Działamy wieloetapowo: tworzymy pełną strategię, wdrażamy plan naprawczy i reprezentujemy klienta w trakcie sporów sądowych i pozasądowych.
Z naszego doświadczenia wiemy, że praktycznie zawsze można uniknąć bankructwa, dlatego proponujemy naszym klientom pozasądową restrukturyzację prowadzoną pod opieką naszych prawników. Możesz mieć pewność, że wykorzystamy każdą możliwość, aby uchronić Twoją firmę od zamknięcia działalności.
Sądowe postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uchronienie zadłużonego przedsiębiorstwa przed ogłoszeniem upadłości poprzez podjęcie odpowiednich, przewidzianych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne działań w zakresie zmiany warunków i terminów spłaty zaległych zobowiązań. Przedsiębiorca ma czas, aby poprawić swoją sytuację finansową i wznowić działalność, uregulować zaległości, podpisać nowe kontrakty, które uchronią dane przedsiębiorstwo przed bankructwem. Sądowa restrukturyzacja jest ściśle określona w przepisach i w odróżnieniu od pozasądowej restrukturyzacji daje większą ochronę prawną.
Wyróżniamy cztery procedury naprawczo-oddłużeniowe:
O tym, która z procedur zostanie zastosowana, decyduje wielkość firmy, stan zadłużenia, a także indywidualne potrzeby przedsiębiorcy. Zaufaj nam – wieloletnie doświadczenie pozwala nam idealnie dopasować model działania do potrzeb każdej firmy. W ramach tego obszaru możesz skorzystać z usługi doradztwa w kwestiach prawnych, tworzenia strategii prowadzenia restrukturyzacji oraz reprezentacji w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Kancelaria Prawna LEXADVISOR już od 2009 roku specjalizuje się w restrukturyzacji i obsługuje firmy handlowe, produkcyjne, transportowe, branże medyczne, finansowe, budowlane i inne. Znane są nam zarówno przypadki firm jednoosobowych, jak również spółek, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Znamy specyfikę różnego rodzaju branż i możemy dopasować rozwiązania restrukturyzacyjne do warunków Twojej firmy.
Ogłoszenie upadłości przez firmę jest najczęściej bezpośrednią konsekwencją niewypłacalności, czyli niezdolności do terminowego realizowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych przedsiębiorstwa przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Każda firma, która znajdzie się w takiej sytuacji, ma ustawowy obowiązek ogłoszenia upadłości, nawet jeśli nie uregulowała tylko części swych zobowiązań. Ogłoszenie upadłości firmy to ostateczność dla każdego przedsiębiorcy, jeśli jednak do niej dojdzie – nasza kancelaria prowadzi klienta i pomaga we wszystkich etapach związanych z ogłoszeniem upadłości. Przede wszystkim skupiamy się na przygotowaniu wniosku o ogłoszenie upadłości, a następnie na reprezentowaniu klienta w czynnościach po ogłoszeniu upadłości. Czynności po ogłoszeniu upadłości dotyczą spieniężenia majątku, ustaleniu warunków spłaty wierzycieli i ostatecznym rozeznaniu, czy przedsiębiorstwo pójdzie do likwidacji, czy możliwe będzie dalsze funkcjonowanie.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem dostępnym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (czyli konsumentów), które pozwala zadłużonym osobom zaspokoić przynajmniej część roszczeń wierzycieli przy jednoczesnym umorzeniu reszty istniejących zobowiązań. Pomagamy naszym klientom we wszystkich etapach na drodze do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zanim dojdzie do tak ostatecznej decyzji, wdrażamy środki naprawcze. Nasza kancelaria to zespół specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem. Dokładamy wszelkich starań, aby upadłość konsumencka była ostatecznością.
Konsekwencją ogłoszenia upadłości przez konsumenta jest brak możliwości rozporządzania swym majątkiem (nadzór nad majątkiem dłużnika otrzymuje syndyk), ale po wywiązaniu się przez upadłego z planu spłaty procedura jest zamykana, a pozostałe długi (o ile jakieś pozostały), są umarzane.
Aby ogłoszenie upadłości konsumenckiej było możliwe, muszą być spełnione następujące warunki:
Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, dłużnik ma prawo ogłosić upadłość konsumencką. Jeśli nie jesteś pewien, czy spełniasz wszystkie warunki, to skontaktuj się z prawnikami z kancelarii LEXADVISOR. Dzięki temu będziesz miał pewność, że całe postępowanie jest legalne i zgodne ze wszystkimi przepisami.