Zadyszka finansowa firmy – rozwiązania dla przedsiębiorcy
20 sierpnia, 2023
Znalezienie się w kłopotliwej sytuacji finansowej może spotkać każdego przedsiębiorcę. W większości przypadków wynika ona z wielu przyczyn. Najczęściej są to nieoczekiwane spadki sprzedaży, chybione inwestycje oraz mało efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi. Warto przy tym pamiętać, że zadyszka finansowa z czasem może przerodzić się w poważny problem w postaci bankructwa. Jednak nawet w obliczu tego zagrożenia nie należy się poddawać. Istnieje bowiem sposób na to, by poprawić stan swojej firmy – jej kompleksowa restrukturyzacja.
Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego restrukturyzacja to odpowiednie rozwiązanie dla przedsiębiorców, funkcjonowanie firm których utrudnia zadyszka finansowa. |
SPIS TREŚCI
- Restrukturyzacja – dlaczego będzie odpowiednim rozwiązaniem, gdy firmę dopadnie zadyszka finansowa?
- Zadyszka finansowa – jaki rodzaj restrukturyzacji pomoże ją zwalczyć
- „Wyleczona” zadyszka finansowa i nie tylko – inne korzyści związane z restrukturyzacją firmy
- Podsumowanie
Restrukturyzacja – dlaczego będzie odpowiednim rozwiązaniem, gdy firmę dopadnie zadyszka finansowa?
Jeśli chodzi o konsumentów, częstym rozwiązaniem ich problemów finansowych okazuje się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Z kolei w przypadku firm bywa nim kompleksowa restrukturyzacja. To złożony proces, przeprowadzenie którego ma na celu ocalenie przedsiębiorstwa przed kryzysem. Dzięki niemu zachodzi szansa zwiększenia efektywności firmy oraz jej konkurencyjności i rentowności. Aby do tego doszło, konieczne jest dokonanie kompleksowego przeglądu i zmiany istotnych obszarów działalności organizacji. Najczęściej obejmują one:
- strukturę;
- modele biznesowe;
- procesy operacyjne;
- kulturę;
- wartości panujące w firmie zmagającej się z zadyszką finansową.
Mówiąc bardziej obrazowo, restrukturyzacja wymaga potraktowania firmy niczym… „chorujące dziecko”. W takiej sytuacji należy oddać ją w opiekę odpowiedniego „lekarza”, który przeanalizuje dokładnie jej stan. Następnie wskaże główne problemy „pacjenta” i przedstawi plan „leczenia”. W ten sposób już wiele przedsiębiorstw zdołało poprawić swoją kondycję finansową, nierzadko odnosząc duże sukcesy w danej branży. Ważne jest jednak, by odpowiednio szybko zareagować w przypadku zauważenia poważniejszych spadków dochodów firmy.
Zadyszka finansowa – jaki rodzaj restrukturyzacji pomoże ją zwalczyć?
Restrukturyzacja firmy może przyjmować wiele form. Jest bowiem uzależniona od potrzeb i celów przedsiębiorstw. A te – jak doskonale wiadomo – nie są jednakowe. Trudno oczekiwać, że ten sam rodzaj działań będzie odpowiedni zarówno w przypadku największych światowych marek, jak i działających na mniejszą skalę. Warto zatem pamiętać, że wyróżniamy następujące rodzaje restrukturyzacji:
- operacyjna – polega na zmodyfikowaniu działania firmy. Może dotyczyć m.in. procesów produkcyjnych, dostawców lub wykorzystywanych systemów IT. Jej celem jest poprawienie wydajności i obniżenie kosztów działania przedsiębiorstwa;
- finansowa – jest to zmiana struktury kapitałowej. Może polegać m.in. na restrukturyzacji długu, emitowaniu nowych akcji lub sprzedaży aktywów. Wszystko po to, by poprawić bilans zysków i strat.
- organizacyjna – modyfikacja struktury zarządzania firmy. Obejmuje zmiany liczby pracowników przedsiębiorstwa i nadania ich części nowych ról (np. kierowniczych).
„Wyleczona” zadyszka finansowa i nie tylko – inne korzyści związane z restrukturyzacją firmy
Zadyszka finansowa firmy, „leczona” za pomocą restrukturyzacji, niesie za sobą różne korzyści. Poprawa stanu finansów przedsiębiorstwa jest główną, ale nie jedyną. Wśród pozostałych warto wymienić przede wszystkim:
- wzrost wydajności – poprzez usprawnienie określonych procesów firma może zwiększyć swoją efektywność;
- zwiększenie zdolności konkurowania na rynku – restrukturyzacja często pozwala lepiej dostosować się przedsiębiorstwu do warunków, w których funkcjonuje;
- poprawę morale pracowników – dobrze przeprowadzone „leczenie” firmy nierzadko skutkuje zmianą (na lepsze) zatrudnionych w niej osób. Stabilne miejsce pracy daje im spokój, zachęca do pozostania w nim na dłużej i ciągłego doskonalenia się.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że restrukturyzacja bywa trudnym i złożonym procesem, wymagającym starannego planowania i zarządzania. Dlatego, aby zadyszka finansowa szybko odeszła w zapomnienie, warto skorzystać z usług odpowiednich specjalistów. Tak się składa, że nie brakuje ich w szeregach kancelarii LEXADVISOR. Od lat pomagamy firmom z różnych branż wybrnąć z mniej lub bardziej poważnych problemów finansowych. Jeśli więc kiedykolwiek dopadną one również Twoją firmę, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami! Udowodnimy Ci, że wiemy, co należy robić w takiej sytuacji.
Sprawdź ofertę kont bankowych dla firmy z dużym bonusem od banku za aktywność na koncie.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste