Obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości
6 sierpnia, 2023
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to decyzja, którą nie jest łatwo podjąć. Osoba zastanawiająca się nad takim krokiem często ma wiele obaw i rozważa różne za i przeciw. W wielu przypadkach jest to jednak jedyne wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Jeśli więc chciałbyś z niego skorzystać, lecz ciągle się wahasz, spróbujemy temu zaradzić. W jaki sposób? W tym artykule przeanalizujemy najczęstsze obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości. Przy okazji wyjaśnimy, jakie warunki należy spełnić, by osiągnąć pożądany efekt, a także jak wygląda cały proces.
Z tego artykułu dowiesz się, jakie obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości najczęściej mu towarzyszą. Opiszemy również krótko, kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania. |
SPIS TREŚCI
- Jakie główne obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości można wymienić?
- Kolejne obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości
- Dlaczego warto zwalczyć obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości?
- Podsumowanie
Jakie główne obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości można wymienić?
Jedną z głównych obaw konsumentów przed ogłoszeniem upadłości jest to, czy każdy może się o nią postarać. Pamiętaj więc, że takie rozwiązanie jest dedykowane osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej i posiadają zadłużenie niemożliwe przez nie do spłacenia. Nie zapominaj również, że istnieją pewne przesłanki, które trzeba spełnić, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie zamierzonego efektu. Jakie konkretnie?
Aby sąd ogłosił upadłość konsumencką, należy posiadać zadłużenie, czyli kredyty lub inne zobowiązania finansowe – to jasne. Najlepiej jednak będzie, jeśli okaże się, że należy spłacić je w stosunkowo krótkim czasie, tj. w ciągu 2-3 lat. Gdy nie ma takiej możliwości lub jest ona iluzoryczna, szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej znacznie wzrastają. A na tym przecież zależy każdej osobie, która chce, by do tego doszło.
Kolejne obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości
Kolejną obawą konsumenta przed ogłoszeniem upadłości może być brak wiedzy na temat tego, jak droga ku temu wygląda w praktyce. Warto zatem wiedzieć, że kiedy dana osoba zdecyduje się na ten krok, powinna ona zgłosić się do sądu. Na podstawie stanu jej finansów ustala się plan spłaty określonej części zadłużenia. W praktyce polega to na określeniu wysokości rat i terminu, w którym powinny one trafić na konta wierzycieli. Najczęściej jest to minimalna kwota, która nie przekracza 30% dochodów zadłużonego konsumenta. Okres jej spłaty wynosi najczęściej 3 lata. W czasie jego trwania należy zadbać o to, by określone przez sąd kwoty były rzeczywiście uiszczane odpowiednim osobom/instytucjom.
Po ogłoszeniu upadłości, gdy już uda się w pełni zrealizować plan spłaty, wszystkie pozostałe długi zostają umorzone. To oznacza, że nie trzeba dalej martwić się nimi. Wszystko, co udało się spłacić zgodnie z zaleceniami sądu, jest brane pod uwagę, a pozostałe zobowiązania finansowe „wygasają”. Realizacji ulega więc powrót do normalnego życia gospodarczego. Co więcej, można dalej posiadać majątek, zarabiać pieniądze i żyć bez zbędnego stresu. Taki stan nie jest więc tożsamy z bankructwem, co jest inną, często spotykaną obawą konsumenta przed ogłoszeniem upadłości.
Dlaczego warto zwalczyć obawy konsumenta przed ogłoszeniem upadłości?
Należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Proces ten zostanie odnotowany w historii kredytowej i może wpływać na możliwości kredytowe konsumenta w przyszłości. Niemniej jednak dla wielu osób, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie są w stanie samodzielnie uregulować swoich długów, i tak jest to lepsza opcja niż dalsze tonięcie w długach. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej często stanowi bowiem szansę na nowy start i odzyskanie kontroli nad swoim życiem – nie tylko finansowym. O tym, kiedy szczególnie warto zdecydować się na ten krok, pisaliśmy już wcześniej.
Podsumowanie
Jak widzisz, decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może wywoływać wiele obaw i rozterek u osób zainteresowanych tym rozwiązaniem. Kiedy jednak nie są one w stanie uregulować swoich zobowiązań w odpowiednim czasie, zdecydowanie powinny rozważyć skorzystanie z niego. Droga do bycia wolnym od wierzycieli obejmuje udanie się do sądu, ustalenie planu spłaty i – po określonym czasie – umorzenie znacznej części długów. Poza tym po ogłoszeniu upadłości można wreszcie wrócić do normalnego życia gospodarczego.
Szanse na to wzrastają jeszcze bardziej, gdy konsumenci korzystają z profesjonalnej pomocy. Dokładnie takiej, jakiej jesteśmy w stanie udzielić im my – kancelaria prawna LEXADVISOR. Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług lub masz jakiekolwiek pytania, nie czekaj! Skontaktuj się z nami, a my spróbujemy rozwiązać Twój problem.
Sprawdź ofertę kont bankowych z dużym bonusem od banku za aktywność na koncie.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste