Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy – co to oznacza?
6 lipca, 2023
Z różnych przyczyn (niekoniecznie zależnych od Ciebie) Twoja firma przestała istnieć, lecz pozostały po niej długi do spłacenia? Z tym problemem boryka się wiele osób – zwłaszcza w „postpandemicznych” czasach. Podobnie, jak wiele z nich możesz ułatwić sobie wyjście z tej trudnej sytuacji. W jaki sposób? Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy będzie odpowiednim rozwiązaniem. Kiedy dokładnie i z jakich powodów warto z niej skorzystać? Piszemy o tym poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się, czym jest upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy. Poznasz korzyści związane z jej ogłoszeniem i sytuacje, w których warto się o nią postarać. |
SPIS TREŚCI:
- Korzyści wynikające z ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla byłego przedsiębiorcy!
- Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy a jego bankructwo – podstawowa różnica
- LEXADVISOR – upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy to jedna z naszych specjalizacji
Korzyści wynikające z ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla byłego przedsiębiorcy!
Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy często bywa najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy długi z czasów prowadzenia własnej firmy okazują się nie do spłacenia. Chociaż droga do jej ogłoszenia nie zawsze jest łatwa i może zająć sporo czasu, warto spróbować dotrzeć do jej końca. W innym razie ryzykujesz popadnięcie w jeszcze większy kryzys finansowy. W razie problemów z jego zażegnaniem byli przedsiębiorcy nierzadko tracą cały swój majątek. Nie trzeba przy tym chyba dodawać, że cierpią na tym ich rodziny. Jeżeli nie chcesz dołączyć do tego grona, powinieneś zacząć odpowiednio reagować.
Co sprawia, że sprawy sądowe dotyczące ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla byłego przedsiębiorcy trafiają w ostatnich latach coraz częściej na wokandę? Przede wszystkim korzyści z niej wynikające. Wśród tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim:
- zamrożenie długów – wszelkie próby odzyskania pieniędzy przez wierzycieli ulegają automatycznemu wstrzymaniu. „Zakaz dalszych postępowań” obejmuje takie działania jak windykacja należności, licytacje komornicze, a także niektóre postępowania sądowe.
- umorzenie długów – Po spełnieniu określonych warunków może dojść do umorzenia większości długów. To oznacza, że nie trzeba przejmować się dalej ich spłacaniem. Pozostałe należności muszą jednak zostać odzyskane przez wierzycieli.
- stworzenie przez planu spłaty zobowiązań – jest on bardziej zgodny z aktualną sytuacją finansową dłużnika. Pożyczki mogą być spłacane przez określony czas i w formie rat.
- redukcja stresu – upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy znacząco zmniejsza stres związany z zadłużeniem, powstrzymując nękanie przez wierzycieli.
Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy a jego bankructwo – podstawowa różnica
Osoby mało zaznajomione z prawem finansowym dość często mylą pojęcie upadłości konsumenckiej i bankructwa. Szczególnie drugi z tych terminów wzbudza u wielu ludzi duże obawy. Warto więc pamiętać, że nie należy traktować ich synonimicznie. Na czym jednak polega różnica pomiędzy nimi? Upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy (i nie tylko) jest procedurą prawno-finansową. Pozwala dłużnikowi uregulować jego zobowiązania finansowe przynajmniej w pewnym zakresie. W przypadku jej ogłoszenia, sąd najczęściej zatwierdza plan spłaty części należności i umarza pozostałe. Po zakończeniu procesu istnieją zatem wciąż pewne sumy pieniędzy do zgromadzenia i przekazania ich określonym instytucjom i/lub osobom. Dłużnik zyskuje jednak możliwość tzw. nowego startu finansowego.
Bankructwo zaś odnosi się do sytuacji, w której przedsiębiorstwo nie jest w stanie spłacić swoich długów i zobowiązań. Gdy zostanie ogłoszone przez sąd, właściciel firmy traktowany jest jako niewypłacalny. Proces likwidacji i rozdziału majątku odbywa się zgodnie z przepisami prawnymi. Jak zatem widzisz, skorzystanie z upadłości jest zdecydowanie lepszym wyjściem z sytuacji. Tym bardziej, że o jej ogłoszenie nie musisz starać się samodzielnie. Z przejściem przez cały ten proces pomożemy Ci my – LEXADVISOR.
LEXADVISOR – upadłość konsumencka dla byłego przedsiębiorcy to jedna z naszych specjalizacji
Proces upadłości dla byłych przedsiębiorców przeprowadzamy już od dłuższego czasu. Korzystając z naszych usług, zwiększasz swoją szansę na sądowne umorzenie znacznej części długów. Pamiętaj, że takie działanie nie oznacza bankructwa czy życiowej tragedii. To praktyczne działanie, które może pozwolić Ci rozpocząć nowe życie. Nie tylko bez długów nie do spłacenia, ale też innych konsekwencji z tym związanych. W ciągu ostatnich kilku lat braliśmy udział w ponad 500 sprawach upadłościowych. Około 30% z nich dotyczyło byłych właścicieli różnego rodzaju firm. Co to oznacza? Że zawsze znajdzie się możliwość wyjścia z trudnej sytuacji, jeśli tylko zechcesz go poszukać…
Sprawdź ofertę kont bankowych z dużym bonusem od banku za aktywność na koncie.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste