Jak rozmawiać z bankami i instytucjami finansowymi?
13 października, 2023
Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz otrzymać kredyt, lecz kolejne instytucje finansowe wciąż odmawiają Ci tego rodzaju wsparcia? W przypadku wielu takich osób jak Ty często problem stanowi prowadzenie rozmowy z bankiem w nieodpowiedni sposób. Wbrew pozorom nie wystarczy bowiem „wskoczyć” w garnitur, chwycić za neseser i być uprzejmym, aby uwiarygodnić się w oczach rozmówcy. Najważniejsze znaczenie mają przede wszystkim tzw. twarde dane. Czym one są i dlaczego należy je przygotować? O tym przeczytasz poniżej, ponieważ postanowiliśmy pochylić się nad tym, jak rozmawiać z bankami, by uzyskać pożądany efekt.
Z tego artykułu dowiesz się, jak rozmawiać z bankami w taki sposób, by wypaść maksymalnie korzystnie i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie potrzebnego wsparcia finansowego. |
SPIS TREŚCI
- Jak rozmawiać z bankami? Na podstawie twardych danych!
- Czego unikać, a czego nie podczas wizyty w banku?
- Nie wiesz, jak rozmawiać z bankami? Pomożemy Ci się do tego przygotować!
Jak rozmawiać z bankami? Na podstawie twardych danych!
Zanim przyjdziesz do banku, by otrzymać kredyt, przygotuj się odpowiednio do rozmowy z jego przedstawicielem. W jaki sposób? Jak już wspomnieliśmy, wygląd ma duże znaczenie, dlatego spróbuj wyglądać schludnie. Wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego należy zadbać o swój strój, fryzurę itp. Jeszcze bardziej istotne jest jednak przygotowanie się do dialogu pod względem merytorycznym. Osoba siedząca po drugiej stronie biurka musi poczuć, że ma do czynienia z kimś wiarygodnym i posiadającym rzeczywisty plan na spłatę kolejnych rat udzielonego jej (ewentualnie) kredytu.
W spełnieniu powyższego punktu pomogą Ci twarde dane, o których także już zdążyliśmy napomknąć. Mamy tu na myśli zwłaszcza wyniki szczegółowo przeprowadzonego audytu finansów. Zaliczają się do nich m.in. wszystkie wydatki związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa czy wysokość generowanych przez nie dochodów. Odpowiednia dokumentacja sprawi, że bank lepiej zrozumie Twoją sytuację, a dodatkowo potraktuje Cię jako wiarygodną, rzetelnie działającą osobę. Jeśli bowiem chodzi o to, jak rozmawiać z bankami, musisz wiedzieć, że liczą się głównie liczby.
Czego unikać, a czego nie podczas wizyty w banku?
Starając się o kredyt, przedstawiaj twarde dane dotyczące nie tylko Twojej firmy, która ma powstać lub funkcjonuje od pewnego czasu, a Ty chciałbyś ją rozwinąć. Skup uwagę rozmówcy również na branży, w której działa prowadzone przez Ciebie przedsiębiorstwo. Przedstaw ją w możliwie jak najbardziej atrakcyjny sposób, aby była postrzegana jako dochodowa i rozwojowa. Śmiało możesz ukazać przykłady innych, większych od Twojej firm, które zdołały odnieść sukces. Jeżeli jesteś w stanie pozyskać (oczywiście całkowicie legalnie) odpowiednie dane finansowe na ich temat, użyj ich następnie podczas rozmowy z bankierem. To powinno sprawić, że bardziej uwierzy w Twój biznesplan i pomoże Ci stworzyć atrakcyjną markę lub rozwinąć ją, jeśli zdążyła już zaistnieć.
Eksperci zajmujący się tym, jak rozmawiać z bankami, przekonują też, że im więcej danych, tym lepiej. Nie zapominaj, że pracownicy instytucji finansowych każdego dnia mają do czynienia głównie z liczbami. To one interesują ich najbardziej, dlatego to na nich skup się w głównym stopniu. Przygotuj raporty i wykresy, uwzględniając w nich wszystko to, co może mieć wpływ na przyznanie potrzebnego Ci kredytu. Unikaj przy tym „życzeniowego” przewidywania przyszłości. Co to oznacza? Wiele osób w rozmowie z bankierami próbuje oczarować ich pięknymi perspektywami, które kredyt może otworzyć przed tworzonymi przez nich firmami. Problem jednak w tym, że często nie mają one żadnego potwierdzenia w postaci twardych danych. A żeby zostać rekinem biznesu, trzeba opierać się na faktach i tym, co można rzeczywiście osiągnąć przy odpowiednim wsparciu, nie zaś na planach bez pokrycia.
Nie wiesz, jak rozmawiać z bankami? Pomożemy Ci się do tego przygotować!
Nie wiesz, jak rozmawiać z bankami w skuteczny sposób, a przygotowanie rzetelnego audytu finansowego w pojedynkę sprawia Ci problem? Skontaktuj się zatem z nami – kancelarią prawną LEXADVISOR. Od dawna wspomagamy małe i duże przedsiębiorstwa w ich działaniu. Dzięki naszemu wsparciu funkcjonujące bez popadania w zadyszkę finansową i innego rodzaju problemów. Jeśli zechcesz dołączyć do grona naszych partnerów, skontaktuj się z nami i przedstaw swoje potrzeby. My z kolei spróbujemy sprostać im tak, byś był w pełni zadowolonych z jakości usług, które świadczymy.
Zobacz pozostałe wpisy
-
Wady i zalety spółki z o.o.
Prowadzenie firmy
-
Finansowanie biznesu
Konsulting biznesowy
-
Doradztwo biznesowe
Konsulting biznesowy
-
Likwidacja zadłużonej spółki – najważniejsze informacje
Likwidacja firmy
-
Restrukturyzacja firmy krok po kroku
Restrukturyzacja firmy
-
Czym jest upadłość konsumencka?
Poprawa płynności finansowej
-
Czym jest obsługa prawna firmy?
Prowadzenie firmy
-
Egzekucja komornicza – znaj swoje prawa
Finanse osobiste